Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Dlaczego warto uczyć się w Technikum Leśnym

2015-02-27 16:36:16 (ost. akt: 2015-02-27 16:39:39)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Technikum Leśne w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie-Osadzie to szkoła z wieloletnią tradycją. Od pierwszej klasy uczniowie mają kontakt z przedmiotami, które przygotowują ich do wykonywania zawodu leśnika. Tradycją szkoły jest obowiązkowe umundurowanie w godzinach lekcyjnych.

Przygotowanie zawodowe młodzieży odbywa się w ramach kształcenia teoretycznego jak i praktycznego. W tym celu realizowany jest program nauczania przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów zawodowych. Nieodzowną częścią w kształceniu przyszłej kadry leśnej są zajęcia praktyczne i praktyka zawodowa, które realizowane są na terenie Nadleśnictwa Dwukoły bądź innego-najbliższego nadleśnictwa, na terenie którego mieszkają uczniowie.

Nowoczesny leśnik
Technikum Leśne w Iłowie to nowoczesna placówka edukacyjna, w której została utworzona pracownia SILP. W pracowni tej uczniowie mogą połączyć się z Siecią Wewnętrzną Lasów Państwowych (WAN). Został tam także zainstalowany program Knopiks umożliwiający pracę w SILP-ie. Na wyposażeniu pracowni znajduje się 15 rejestratorów – komputerów mobilnych z oprogramowaniem, używanym przez leśniczego. Wśród aplikacji rejestratora leśniczego wymienić można programy Leśnik, Notatnik, Brakarz, LasTransfer.

Gra na rogu
W Technikum prężnie działa także Koło Sygnalistów i Tradycji Łowieckich. Jego członkami są uczniowie klas leśnych, którzy kultywują tradycje łowieckie poznając język, ceremoniały oraz zwyczaje łowieckie. Grą na rogu myśliwskim uświetniają uroczystości szkolne, środowiskowe i regionalne.

Gdzie do pracy
Absolwent po odbyciu stażu może być zatrudniony na stanowisku podleśniczego lub leśniczego w Lasach Państwowych, przedsiębiorstwach leśnych, na stanowiskach wykonawczych w terenowych biurach urządzania lasu i geodezji leśnej oraz na innych przewidzianych certyfikatem stanowiskach w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną, a także w urzędach gminy na stanowiskach wymagających przygotowania z zakresu leśnictwa lub w instytucjach zajmujących się ochroną przyrody.

Gdzie na studia
Absolwenci Technikum Leśnego ZSZ w Iłowie-Osadzie najchętniej kontynuują naukę na Wydziale Leśnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie lub Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Każdego roku najwybitniejsi uczniowie stają "u wrót '' SGGW w Warszawie, biorąc udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku leśnictwo, odnosząc sukcesy także na etapie okręgowym.

Zdaniem absolwenta
— Obecnie jestem studentką trzeciego roku SGGW w Warszawie na kierunku leśnictwo — mówi Ewa Warmińska. — Moje zamiłowanie do lasu zaczęło się jednak dużo wcześniej, a rozwijanie zainteresowań umożliwiła mi nauka w Technikum Leśnym w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. E. Domańskiego w Iłowie-Osadzie. Przez cztery lata nauki poznałam podstawowe wiadomości i tajniki pracy leśniczego. Prace w lesie z zakresu prowadzenia różnego rodzaju zabiegów, pielęgnacji, prowadzenia cięć pozwala poznać taki przedmiot jak hodowla lasu. Różne inne ciekawe zagadnienia można poznać na wielu przedmiotach związanych z zawodem leśniczego, np. użytkowanie lasu, urządzanie lasu, maszynoznawstwo leśne. Oprócz teorii miałam okazję zapoznać się z pracą w lesie od strony praktycznej w czasie zajęć i praktyk zawodowych. Każdy, kogo interesuje przyroda, procesy zachodzące w lesie powinien zdecydować się na podjęcie nauki właśnie w tej szkole. Wszyscy nauczyciele pracujący w ZSZ nie tylko uczą ale także starają się „ zarazić” uczniów zamiłowaniem do lasu i do pracy w nim. Ukończenie technikum, zdybcie kwalifikacji zawodowych oraz zdanie matury otwiera przed absolwentem szkoły możliwość kontynuowania nauki w tym kierunku na kilku uczelniach w Polsce, min. na SGGW w Warszawie. Absolwent technikum ma szansę na staż a następnie pracę w Lasach Państwowych. Serdecznie namawiam wszystkich zastanawiających się nad podjęciem nauki w tej szkole. Nie będziecie żałowali swojej decyzji.

Z perspektywy ucznia
Od zawsze interesowała mnie przyroda dlatego właśnie wybrałem szkolę o profilu Technik Leśnik. Od pierwszych dni w nowej szkole wiedziałem, że był to słuszny wybór, zgodny z moimi zainteresowaniami — mówi Marcin Klach, uczeń drugiej klasy Technikum kształcącego w zawodzie Technik Leśnik.
— Chętnie uczestniczę w zajęciach zawodowych, a moje ulubione przedmioty to hodowla lasu, ochrona lasu, gospodarka łowiecka i maszynoznawstwo leśne. Nauczyciele motywują mnie do pracy i doskonalenia się. Osiągam wysokie wyniki w nauce i jako absolwent tej szkoły zamierzam podjąć studia na SGGW w Warszawie.

Hanna Konicz
dzialdowo@gazetaolsztynska.plPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maniek #1682426 | 82.160.*.* 6 mar 2015 07:33

  Skończyłem technikum nie ma pracy w zawodzie leśnika od 2 lat próbuję i niestety....zamknięty krąg...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #1680109 | 31.61.*.* 3 mar 2015 14:31

  To jest takie chronienie szkoły, nauczycieli, bo później oni muszą się tłumaczyć dlaczego takie słabe wyniki były. A słabe wyniki źle świadczą nie tyle o szkole, co o kadrze tam pracującej. Nie ma co się oszukiwać, młodzież owszem musi po prostu chcieć, ale nauczyciel-pedagog też tam od czegoś jest. Nie tylko od wstawiania przysłowiowych pał. Osobiście nie polecam w żadnym wypadku tej szkoły,no chyba,że ktoś jest z Iłowa i ma tam najbliżej, ale to i tak inny kierunek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. absolwent #1678666 | 90.192.*.* 1 mar 2015 21:07

  dokładnie, to samo pamiętam. czy to matura, czy egzamin zawodowy. to były głupkowate sugestie i czasem nawet groźby oceny niedostatecznej. Mi tak samo sugerowano. Bo niby miałem 2 i 3 na koniec? I co dałem radę zdać bardzo dobrze egzaminy. pozdro 600 dla tych co wątpili.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ciekawe #1678455 | 31.61.*.* 1 mar 2015 17:16

  Dzieciaki idą do szkoły, trzeba zainwestować w mundury.A później? A później szkoła się boi złych wyników z egzaminu zawodowego i sugeruje, żeby ktoś do egzaminu nie podchodził. I tak ot z całej klasy może kilka osób do egzaminu podchodzi, a jedna, czy dwie zdają. Jaki to ma sens? Strata czasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. as #1677522 | 83.11.*.* 28 lut 2015 13:02

   po studiach leśnych nie ma pracy a po technikum jest?Nie łudzmy sie praca w lesnictwie jest tylko dla "swoich"

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages