Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Trwa przebudowa drogi powiatowej w Narzymiu

2015-07-29 18:37:28 (ost. akt: 2015-07-29 17:03:20)

Autor zdjęcia: archiwum Starostwa Powiatowego w Działdowie

Powiat Działdowski i Gmina Iłowo-Osada chcąc zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z drogi powiatowej postanowiły dokonać „Przebudowy drogi powiatowej nr 1304N ulice: Wierzbowska i Kościelna w miejscowości Narzym – Etap I droga powiatowa”.

11 maja została zawarta przez Powiatowy Zarząd Dróg w Działdowie umowa Nr 14/5/2015 z wykonawcą robót, którym w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego zostało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Inżynieryjnych „PRDI” SA, ul. Stefana Roweckiego „Grota” 8, 06-500 Mława. Wartość zadania po przetargu i zawarciu umowy z wykonawcą wynosi 1 229 361,24 zł. W związku z powyższym Powiat Działdowski zawarł z Gminą Iłowo – Osada w dniu 20.05.2015 r. aneks nr 1 do umowy nr 27/09/2014 z dnia 22.09.2014 r. dotyczący nowego podziału współfinansowania inwestycji. Zgodnie z ww. aneksem finansowanie ww. inwestycji w 2015 r. jest następujące:
- środki budżetu Państwa – 614 680,00 zł,
- pomoc finansowa Gminy Iłowo – Osada – 307 340,62 zł,
- środki Powiatu Działdowskiego – 307 340,62 zł.

W pierwszej połowie czerwca br. wykonawca rozpoczął realizację tego zadania. Zaawansowanie robót jest już znaczące, a planowane zakończenie robót nastąpi do 31 sierpnia 2015 r.

18 czerwca 2015 r. została zawarta umowa nr 12/41/NPPDL/15 o dofinansowanie dotacją celową z budżetu państwa zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1304 N ulice: Wierzbowska i Kościelna w miejscowości Narzym – Etap I droga powiatowa” pomiędzy wojewodą warmińsko–mazurskim Marianem Podziewskim, a Powiatem Działdowskim reprezentowanym przez: starostę działdowskiego Mariana Janickiego, wicestarostę Mariana Brandta i skarbnik Urszulę Wojtczyk. Inwestycja będzie realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.

Zrealizowanie tej inwestycji pozwoli na dogodny dojazd mieszkańcom wsi Narzym do lokalnego ośrodka gospodarczego, czyli do Działdowa, w tym przede wszystkim do miejsc pracy, do przedsiębiorstw produkcyjnych, firm handlowych, usługowych, a dzieciom i młodzieży do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się głównie w Działdowie. Mieszkańcy wsi będą mieli łatwiejszy i szybszy dojazd do szpitala powiatowego w Działdowie, wielu poradni lekarskich, instytucji publicznych, miejskich ośrodków sportu i rekreacji, ośrodków kultury, ośrodków pomocy społecznej, instytucji doradczych, finansowych np. DAR SA, WMF „Poręczenia Kredytowe”, różnych banków, centrów kształcenia, placówek handlowych, jak również do dworca PKP w Działdowie. Drogą 1304 N odbywa się transport pasażerski oraz towarowy, np.: materiałów zaopatrzeniowych, materiałów budowlanych, wyrobów lokalnych przedsiębiorstw, płodów rolnych, drewna itp. Przebudowa drogi podniesie atrakcyjność inwestycyjną terenów znajdujących się w jej pobliżu.

Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie realizacja tego przedsięwzięcia będzie miała istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich użytkowników tej drogi, ponieważ dokumentacja uwzględnia, m.in.:
- przebudowę 859 mb drogi powiatowej, w tym poszerzenie istniejącej jezdni i wyrównanie nawierzchni, co wpłynie na poprawę jakości infrastruktury drogowej, komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz zwiększy bezpieczeństwo przy wykonywaniu manewrów drogowych,
- budowę chodników o pow. 1313, m2 , zjazdów o pow. 362,2 m2 oraz wykonanie parkingu o pow. 224,6 m2, co pozwoli na uspokojenie ruchu oraz separację kanałów ruchu tj. ruchu pieszego od pojazdów mechanicznych,
- przebudowę kanalizacji deszczowej na dług. 628 m, co pozwoli na właściwe odprowadzenie wód opadowych jezdni przez istniejący kolektor deszczowy do kanalizacji deszczowej i likwidację zastoisk wody po opadach deszczu i roztopach,
- wykonanie nowego oznakowania pionowego – 60 znaków oraz oznakowania poziomego dla zwiększenia przejrzystości i czytelności układu drogowego,
- ustawienie barierki wygrodzeniowej – 30 mb, ułatwi separację ruchu pieszego od pojazdów mechanicznych, ponieważ zapobiegnie nagłym wtargnięciom pieszych, w tym szczególnie dzieci i młodzieży na jezdnię.

Lidia Nyga – Skwara
Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego
Funduszy Europejskich i Promocji
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rzymianin #1794129 | 213.199.*.* 13 sie 2015 18:34

    "przebudowa drogi w tym jej poszerzenie" Ciekaw jestem w którym miejscu bo jest kilka odcinków drogi przez Narzym, która po modernizacji jest węższa niż przed z racji bardzo dziwnie wykonanych chodników na skrzyżowaniach ulic Sportowej i Kościelnej jak również Kościelnej i Robotniczej. Szerokość w chwili obecnej jest taka że dwa auta osobowe mijają się prawie " na styk". Spotkać się można z negatywnym zdaniem mieszkańców odnośnie właśnie tych dwóch skrzyżowań. Droga w środku miejscowości chyba też została delikatnie zwężona względem jej szerokości przed modernizacją.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages