Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół
 Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego

2015-10-27 13:05:00 (ost. akt: 2015-10-27 13:07:09)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

16 października w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie odbyła się uroczystość jubileuszowa 70-lecia szkoły.


Obchody rozpoczęto Mszą Św. koncelebrowaną przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie księdza kanonika Jana Pezarę oraz księży Bartosza Serwińskiego, Jacka Wróblewskiego i Tomasza Pokornowskiego. Homilię wygłosił ksiądz kanonik, w której przybliżył życiorys ks. Edmunda Domańskiego - założyciela i patrona szkoły.

Nasi goście
Na uroczystość jubileuszu 70-lecia szkoły przybyli m.in. starosta działdowski Marian Janicki, wicestarosta Marian Brandt, naczelnik Wydziału Oświaty Leon Żujewski, wójt Gminy Iłowo Sebastian Cichocki, skarbnik Powiatu Działdowskiego Urszula Wojtczyk, radny powiatowy Roman Gąsiorowski, wieloletni dyrektor szkoły Jan Willenberg, była dyrektor szkoły Magdalena Kamińska, dyrektor Zespołu szkół Nr 1 w Iłowie Anita Radzymińska, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Jacek Folborski, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu wraz delegacjami, emerytowani pracownicy szkoły i księża pracujący w szkole, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz cała społeczność uczniowska.

Dyrektor Jacek Markiewicz serdecznie dziękuje
Wszystkich gości w szczególny sposób powitał dyrektor szkoły Jacek Markiewicz. Wyraził radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w uroczystości jubileuszu szkoły.
— 70-lat kształcenia zawodowego to ważna data w życiu szkoły, jak i w życiu społeczności lokalnej. To czas kiedy nasuwają się różne refleksje, wspomnienia jaka była, jaka jest i jaka będzie szkoła w przyszłości — powiedział dyrektor. — Rocznice, jubileusze nie zdarzają się codziennie,  na te wydarzenia czeka się latami. 70 lat w życiu człowieka to niekiedy całe życie, 70 lat w życiu szkoły to młodość wielu pokoleń. To tutaj wiele pokoleń uczniów zdobywało wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu. Tutaj kolejne roczniki absolwentów zdawały egzamin dojrzałości, egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Było tak od 70 lat i jest do dziś. Jednak dzisiejsze przypomnienie historii szkoły, stwarza możliwość porównania jak wiele się zmieniło, jak zmienił się sposób życia, myślenia, pracy, postrzegania rzeczywistości. Dzisiejsi uczniowie posiadają przecież o wiele większe możliwości zgłębiania wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji. Inaczej patrzą na otaczający ich świat, mają inne cele. Uczą się w nowoczesnej dobrze wyposażonej szkole i jakże różnej od tej sprzed 70 lat. Aby szkoła mogła istnieć, funkcjonować, kształcić, odnosić sukcesy potrzebna była praca wielu ludzi. Dyrektor szkoły skierował słowa podziękowania do tych wszystkich, którzy tworzyli ten 70-letni dorobek, kreując pozytywny wizerunek szkoły w środowisku.
Szczególne podziękowania skierował do wieloletniego dyrektora szkoły pana Jana Willenberga.

Występy młodzieży 


Po wystąpieniach gości, życzeniach i gratulacjach odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży. — Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniami lat. W miarę jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Jednak my, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego, zebraliśmy się, aby wspólnie z naszymi nauczycielami, pracownikami szkoły i zaproszonymi gośćmi uczcić jubileusz 70-lecia naszej szkoły. To nasz wkład w ocalenie od zapomnienia tych wszystkich, którzy po prostu uczyli się żyć!. My o nich nie zapomnieliśmy — tymi słowami młodzież rozpoczęła swoje przedstawienie.

Historia szkoły


Młodzież przybliżyła historię szkoły przedstawiając prezentację multimedialną ze zdjęciami, slajdami szkoły dawniej i dziś. Założycielem szkoły był ks. Edmund Domański, dzięki któremu dnia 5 września 1945 roku nastąpiło otwarcie Gimnazjum Mechanicznego Kolejowego w Iłowie.
Szkoła kształciła fachowego rzemieślnika kolejowego, a zajęcia warsztatowe odbywały się w miejscowej parowozowni. W roku szkolnym 1948/1949 gimnazjum zostało przemianowane na Państwowe Męskie Liceum Mechaniczne, dwa lata później powstała Zasadnicza Szkoła Metalowa o kierunkach ślusarz parowozowy, ślusarz maszynowy i pomocnik maszynisty kolejowego. Z dniem 1 września 1960 roku szkoła zmieniła swoją nazwę na Zasadniczą Szkołę Zawodową i kształcono wówczas na kierunkach: spawacz, tokarz, blacharz, ślusarz. W roku 1965 rozpoczęto budowę warsztatów szkolnych, powstało również Technikum Mechaniczne dla Pracujących – obróbka skrawaniem. W kolejnych latach utworzono nowe kierunki kształcenia: 5-letnie Technikum Leśne, Technikum Mechaniczne, Technikum Handlowe, Technikum Odzieżowe, Technikum Elektryczne. Ważne wydarzenia i daty dla szkoły to: 2002 r. rozpoczęcie nauki w nowym budynku szkoły, uroczystość jego otwarcia została połączona z nadaniem Zespołowi Szkół Zawodowych imienia ks. Edmunda Domańskiego. W roku szkolnym 2007/2008 zorganizowano pierwszy w historii zjazd absolwentów. W kwietniu 2008 roku szkoła otrzymała Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.
28 kwietnia 2008 roku Starostwo Powiatowe w Działdowie podjęło decyzję o rozpoczęciu budowy hali sportowej, którą oddano do użytku półtora roku później. Podczas dziesięcioleci pracy, szkołą kierowało wielu dyrektorów, byli to: ks. Edmund Domański, Joóef Kosiński, Tadeusz Balicki, Czesław Lewandowski, Mieczysław Ners, Kazimierz Walczak, Roman Szymański, Jan Willenberg (funkcje dyrektora pełnił przez 20 lat), Magdalena Kamińska, Barbara Budziłowska i obecny dyrektor Jacek Markiewicz.

Pamiętamy


Po części oficjalnej uroczystości zaproszono gości do obejrzenia Izby Pamięci, w której zgromadzono m.in. pamiątki po założycielu szkoły ks. Edmundzie Domańskim (np. sutannę, mszał, klocki do nauki osób niewidomych projektu księdza, legitymacje, dokumenty, zdjęcia).

Następnie goście udali się do Pracowni Przyrodniczo-Leśnej, która ma nie tylko charakter wystawowy, ale przede wszystkim edukacyjny. Wielkimi sojusznikami w tworzeniu pracowni było: Nadleśnictwo Dwukoły i Nadleśnictwo Lidzbark.
Prezentowane tutaj eksponaty związane z przyrodą i leśnictwem posłużą podczas zaplanowanych zajęć warsztatowych, konferencji i wykładów dla grup zorganizowanych.

Czekamy na następny jubileusz


Na zakończenie uroczystości gości zaproszono na poczęstunek i jubileuszowy tort.

"Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej".
Tym mottem nauczyciele emerytowani podsumowali uroczystość i z niecierpliwością oczekują następnych takich jubileuszy.oprac. mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ddd #1853283 | 217.99.*.* 8 lis 2015 18:04

  http://www.zse.gorlice.pl/index.php?opti on=com_content&task=view&id=645&Itemid=3 8 "70-lat kształcenia zawodowego to ważna data w życiu szkoły, jak i w życiu społeczności lokalnej To czas kiedy nasuwają się różne refleksje, wspomnienia jak było, jak jest i jaka będzie szkoła w przyszłości. Rocznice, jubileusze nie zdarzają się codziennie, na te wydarzenia czeka się latami..." (...)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www #1853280 | 217.99.*.* 8 lis 2015 18:00

  Ładnie napisane

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak #1845141 | 176.103.*.* 28 paź 2015 21:02

  Źelicha już nikt nie musi zapraszać na obiady he he

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages