środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Gimnazjaliści na warsztatach przyrodniczo-leśnych w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie

2016-04-28 11:27:13 (ost. akt: 2016-04-28 11:34:10)

Autor zdjęcia: ZSZ Iłowo-Osada

W piątek (22 kwietnia) Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie gościł uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gródkach. Młodzież uczestniczyła w warsztatach przyrodniczo-leśnych pt. ”Las w życiu człowieka” zorganizowanych przez uczniów technikum leśnego pod patronatem Nadleśnictwa Dwukoły.

Celem spotkania było upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym. Ekosystem leśny jest nie tylko środowiskiem życia roślin i zwierząt, ale także jest niezbędny do egzystencji człowieka. Czerpiemy z niego siłę, ukojenie, dostarcza nam pożywienia i zasoby naturalne niezbędne w codziennym życiu.

Pragniemy kształtować i wzmacniać postawy proekologiczne poprzez prezentowanie i popularyzowanie tematów z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska zwłaszcza ekosystemu leśnego - te słowa uczniowie technikum leśnego skierowali do swoich młodszych kolegów.

Po powitaniu przez przedstawicieli Szkolnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Cietrzew”, przedstawiono uczniom krótką prezentację wprowadzającą w problematykę leśną.

W ramach zajęć praktycznych odwiedzający Izbę Przyrodniczo-Leśną mogli poszerzyć swoją znajomość w zakresie podstawowych gatunków flory i fauny. Ekspozycje w tej pracowni obejmują: przekroje i ciekawostki budowy drewna, zbiory i żerowiska owadów, ulistnione pędy owoce i nasiona drzew i krzewów występujących w naszych lasach, grzyby powodujące rozkład drewna, narzędzia stosowane w leśnictwie i wiele innych.

W aneksie łowieckim podziwiać można kolekcję trofeów łowieckich: oręża dzików, poroża jeleni i łosia, a także kilkadziesiąt parostków sarny. W aneksie prezentowane są także okazy ptaków (m.in.: czapli, kluka, kormorana, bażanta) i ssaków (kuny leśnej, wiewiórki, jenota).

Utworzona w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie Izba Przyrodniczo-Leśna jest jednym z elementów bogatej oferty edukacyjnej, skierowanej do placówek oświatowych z terenu powiatu działdowskiego i mławskiego. Izba ma nie tylko charakter wystawowy w której prezentowane są zagadnienia związane z przyrodą i leśnictwem ale również zaplanowane są w niej zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej w formie warsztatów, konferencji i wykładów dla grup zorganizowanych.

Uczniowie technikum leśnego dla uczestników warsztatów przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji. Uczestniczyli w quizie przyrodniczym sprawdzającym znajomość odgłosów zwierząt leśnych, rozpoznawali liście, nasiona, pędy drzew liściastych, a także szyszki i pędy drzew iglastych oraz próbki drewna w korze. Rozwiązywali zagadki, łamigłówki z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Poznali tropy i ślady zwierzyny leśnej.

Warsztaty wywarły na uczniów gimnazjum bardzo pozytywne wrażenia. O powodzeniu przeprowadzonych zajęć świadczyły wypowiedzi uczestników, oto niektóre z nich:
- dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji o środowisku leśnym, naszą uwagę przykuły wypchane zwierzęta oraz inne eksponaty;
- warsztaty zwiększyły naszą świadomość ekologiczną, wzbogaciły naszą wiedzę z zakresu ochrony środowiska;
- zaczęliśmy inaczej postrzegać otaczające nas lasy do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wiele ważnych funkcji pełnią w życiu człowieka;
- przeżyte wrażenia i wartości poznawcze rozwinęły nasze zainteresowania i w przyszłości chcemy częściej brać udział w takich warsztatach;

Na zakończenie spotkania uczniom gimnazjum na ręce Anny Karskiej przekazano certyfikat uczestnictwa w warsztatach przyrodniczo-leśnych. Każdy uczestnik otrzymał sadzonkę sosny przekazaną przez Nadleśnictwo Dwukoły. Myślę, że zasadzone rośliny przyczynią się do symbolicznego zwiększenia różnorodności biologicznej na naszych terenach, tym bardziej, że dzisiaj jest dzień wyjątkowy 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi- dodała na zakończenie Natalia Cieślak uczennica klasy III technikum leśnego.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ZSZIlowo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages