środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Pamiętamy o pomordowanych w lesie białuckim [zdjęcia]

2016-09-28 13:20:00 (ost. akt: 2016-09-28 12:45:39)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

W ostatnią niedzielę września, w lesie białuckim, odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z września 1939 r. i okresu II Wojny Światowej.


Zobacz także: Pobiliśmy rekord! 190 cyklistów na trasie rajdu [film, zdjęcia] Pobiliśmy rekord! 190 cyklistów na trasie rajdu [film, zdjęcia] Rekord uczestników podczas działdowskich rajdów rowerowych został pobity. W Jesiennym Rajdzie Rowerowym udział wzięło 190 cyklistów. Impreza została zorganizowany...


O godzinie 13.00 orkiestra dęta odegrała Hymn Narodowy, otwierając tym samym obchody rocznicowe pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Delegacje złożyły kwiaty, oddając hołd poległym i pomordowanym. Uroczyste przemówienie wygłosił wójt Gminy Iłowo-Osada, Sebastian Cichocki. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Narzymiu. Jak zawsze, wartę honorową przy pomniku sprawowali harcerze. Uroczystości zakończyła Msza Święta celebrowana w intencji ofiar.

Las białucki i okolice to polska linia obronna frontu mławskiego. W lesie tym dokonano egzekucji więźniów obozu w Działdowie. Zamordowanych grzebano w trzech masowych grobach na terenie Leśnictwa Białuty, które obejmowało ok. 200 ha. gęstego lasu. Pierwszy transport więźniów z Działdowa, złożony z 170 osób, wysłano do lasu w styczniu 1940 r. Transportowani ludzie mieli być rzekomo przesiedleni na tereny Generalnej Guberni. W rzeczywistości wszyscy zostali rozstrzelani w tutejszym lesie. Białuty były miejscem straceń przeważnie Żydów, przetrzymywanych w obozie bardzo krótko. Po kilku dniach pobytu w Działdowie ładowano całe rodziny na samochody ciężarowe i wywożone do białuckiego lasu, gdzie dokonywano masowych mordów. Hitlerowcy zamordowali tu bezpośrednio 1558 osób, w tym 80 duchownych min. biskupów płockich Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego.

Maciej Nowicki


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nota #2077339 | 79.185.*.* 1 paź 2016 11:22

  Tak sobie czytam te komentarze pod tym i innymi artykułami i nasuwa mi się tylko jeden wniosek. Wylewający tu swoje żale i smutki ludzie, to ci, którzy przegrali ostatnie wybory lub nie dostali podwyżki lub ci za których wszystko nieudolnie załatwiają inni. Jak wszystko idzie dobrze to ich zasługa, ale jak już coś idzie nie po ich myśli - to wina władzy i trzeba koniecznie ją obrzygać. Dla niektórych niezaradnych frustratów zawsze będzie źle; 1) radni się nie udzielają - źle. 2) radni się udzielają - źle. 3) etc.etc... No, a najwięcej zamętu to sieje "plotka". Sama słyszałam jak pewna pani z Iłowa ciągle gada na temat Urzędu Gminy, jacy to oni są beznadziejni. A z racji pełnionej przez nią funkcji chyba nie wypada. Została wybrana na stanowisko przez mieszkańców i powinna współpracować z urzędem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Działdowianka #2075770 | 46.170.*.* 29 wrz 2016 11:09

  Tak mnie zastanawia co to za Pani ciągle u boku Pana Wójta ? jakaś asystentka czy ki czort ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages