środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Powiatowy „Hubertus 2016” [zdjęcia, film]

2016-11-08 09:00:00 (ost. akt: 2016-11-08 15:18:48)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

W Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie odbył się Powiatowy Hubertus 2016. Uroczystość przebiegała pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Działdowskiego Mariana Janickiego.


Zobacz także: Uczycie nas wiary we własne siły Uczycie nas wiary we własne siły Obchody Dnia Edukacji Narodowej są szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie. W tym dniu uczniowie...

Współorganizatorami święta myśliwych i leśników byli: proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie-Osadzie ksiądz kanonik Jan Pezara, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Jacek Folborski.

Obchody rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną przez proboszcza parafii, księdza kanonika Jana Pezarę oraz księdza Łukasza Figurskiego. Homilię wygłosił ksiądz kanonik, w której przybliżył życiorys Świętego Huberta patrona myśliwych i leśników.

Główna część uroczystości przebiegała w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie–Osadzie. Rozpoczął ją Szkolny Zespół Sygnalistów w składzie: Klaudia Chabowska, Marcin Klach, Szymon Peć i Łukasz Miłoszowski, którzy zagrali sygnał myśliwski „Powitanie”. Wszystkich gości w powitał dyrektor szkoły Jacek Markiewicz. Wyraził radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w uroczystości święta myśliwych i leśników. Podkreślił, że to wydarzenie ma szczególne znaczenie w życiu szkolnej społeczności.

— Jesteśmy po raz pierwszy gospodarzem Hubertusa jako święta myśliwych, leśników i jeźdźców. Do Polski kult świętego Huberta i tradycje polowań hubertowskich przywieźli królowie sascy. Ta tradycja stała się na tyle popularna, że i wieszcz Adam Mickiewicz nie mógł pominąć tego faktu w „Panu Tadeuszu”. Profesor Jan Szyszko w trakcie ogólnopolskiego Hubertusa w Węgorzewie w swoim przemówieniu podkreślił, że „Działalność myśliwych nie polega na organizowaniu polowań, ale przede wszystkim na prowadzeniu zrównoważonej działalności przyrodniczej” — powiedział dyrektor Jacek Markiewicz.

Zaznaczył także, że łowiectwo jest pasją, która jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii. Zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi. Zadaniem myśliwych jest utrzymanie równowagi wśród zwierząt, aby żadne z nich nie wyginęło.

— Z myślą o promowaniu łowiectwa oraz kultywowaniu kultury i starych, dobrych tradycji myśliwskich, mam nadzieję, że uroczyste spotkania hubertowskie na stałe wpisują się nie tylko w listopadowy myśliwski kalendarz, ale także tradycje naszej szkoły — zakończył dyrektor.

Podczas uroczystości głos zabrali także goście, dziękując za zaproszenie i nawiązując w swoich wystąpieniach do postaci patrona myśliwych i leśników oraz do tradycji i zwyczajów polskiego łowiectwa. Dyrektor szkoły jako gospodarz Powiatowego Hubertusa przyjął gratulacje, oraz drobne upominki od przybyłych gości.

Następnie głos zabrała młodzież. Uczniowie przedstawili uczestnikom historię, tradycje łowiectwa, biografię świętego Huberta. W wystąpieniach nie mogło zabraknąć fragmentów dzieła Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, który oprócz przepięknych opisów przyrody, przedstawiał wspaniałe polowania. Uczniowie w odpowiednich epokowych strojach szlacheckich, recytowali wiersze i śpiewali pieśni, m.in. „Pojedziemy na łów, na łów, „Darz Bór” oraz grali sygnały m.in. „Apel na łowy”, „Posiłek”, „Darz Bór”.

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili wszystkich gości do zwiedzenia przygotowanej ekspozycji, która tego dnia miała charakter i klimat Hubertowski. Zainteresowani mogli zaspokoić swoją ciekawość i wdrożyć się w tajniki sztuki myśliwskiej. Przygotowano wystawę broni myśliwskiej, informacje na temat tradycji łowieckich, psów myśliwskich oraz łowiectwa w literaturze i w sztuce.

Zwiedzający mieli możliwość podziwiać piękne prace plastyczne wykonane przez uczniów na temat zwierząt chronionych. Można było obejrzeć ekspozycje trofeów myśliwskich przygotowane przez Koła Łowieckie Nemrod i Szarak. Na zakończenie uroczystości dla uczestników przygotowano pyszne myśliwskie potrawy, na których nie mogło zabraknąć myśliwskiego bigosu.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście.: Wicestarosta Powiatu Działdowskiego Marian Brandt, Naczelnik Wydziału Oświaty Zdrowia, Kultury i Sportu Marlena Perzyńska, ksiądz kanonik Jan Pezara, Wójt Gminy Iłowo-Osada Sebastian Cichocki, Radny Powiatu Działdowskiego Roman Gąsiorowski, Nadleśniczy Jaromir Skrzypecki, Nadleśniczy Jacek Folborski, zarządy i członkowie Kół Łowieckich: Dzik, Echo, Lis, Łoś, Świt, Szarak, Uroczysko, Nemrod, Jeleń, pracownicy i leśnicy Nadleśnictwa Dwukoły i Nadleśnictwa Lidzbark, rada pedagogiczna oraz społeczność uczniowska.

Uczestnicy tegorocznego Hubertusa z niecierpliwością oczekują następnego święta myśliwych i leśników. Podkreślają, że emocje związane z przygotowaniem i przeżyciem tej uroczystości są niepowtarzalne i zachęcaj do zgłębiania tej tradycji.

mn

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages