środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Nieletnia wsiadła za kierownicę i spowodowała kolizję

2017-08-17 12:04:00 (ost. akt: 2017-08-17 11:07:32)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

16 letnia mieszkanka gminy Iłowo wsiadła za kierownicę auta i uderzyła w inny samochód. Oczywiście nie miała prawa jazdy. Towarzyszył jej 18 letni kolega, który przyznał, że to on wcześniej prowadził samochód, także bez "prawka".


W środę (16 sierpnia) około godziny 12.00 na parkingu za jednym ze sklepów w Iłowie zderzyły się dwa samochody. 


— Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, dziewczyna siedząca za kierownicą opla corsy cofając autem uderzyła w zaparkowanego obok nissana — informuje oficer prasowy Justyna Nowicka. — Oplem kierowała mieszkanka gminy Iłowo-Osada. Okazało się, że dziewczyna nie posiada prawa jazdy. Co więcej, nie miała ukończonych 17 lat. Wspólnie z nią podróżował inny mieszkaniec gminy. Chłopak oświadczył policjantom, że to on przyjechał autem pod sklep, co potwierdziła towarzysząca mu nieletnia koleżanka, jednak w chwili zdarzenia to ona siedziała za kierownicą opla. Po sprawdzeniu w systemach policyjnych, okazało się, że on również nie powinien kierować autem, gdyż nie posiada do tego uprawnień.

18-letniego chłopaka policjanci ukarali mandatem karnym, natomiast wobec nieletniej sprawczyni kolizji zostanie skierowany wniosek do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który zadecyduje o dalszym losie dziewczyny.
Policja przypominaNależy pamiętać, że osoby, które ukończyły 13 rok życia same odpowiadają za swoje czyny przed sądem. Ich niewłaściwe zachowanie podlega ocenie sądu i to on decyduje o dalszym losie nieletnich. Osoby te do ukończenia 17 roku życia traktowane są jako osoby nieletnie i nie stosuje się wobec nich kar, a jedynie środki wychowawcze i poprawcze. Warto podkreślić, że każde naruszenie przepisów prawa przez osoby nieletnie jest odnotowywane w kartotece osób nieletnich i pozostawia swój ślad w ich życiorysie. Natomiast każde kolejne przewinienie owocuje zaostrzeniem środka wychowawczego zastosowanego wobec osoby nieletniej, począwszy od upomnienia po umieszczenie w zakładzie poprawczym, gdzie osoba ta może przebywać do ukończenia przez nią 21 roku życia.Trwa okres wakacyjny, wiele młodych osób nudzi się i nie potrafi zagospodarować sobie wolnego czasu. Rodzice, zwracajmy uwagę na nasze dzieci i na to, co robią oraz z kim spędzają czas. Nie każde zachowanie da się skontrolować, ale można uczulić i zwrócić uwagę na konsekwencje wynikające z niewłaściwego postępowania. Pamiętajmy, że do ukończenia przez dziecko 13 roku życia, to my odpowiadamy za czyny popełnione przez nasze dzieci, a w przypadku wyrządzenia przez nie szkody, to my poniesiemy koszty, nie tylko finansowe, ale i moralne. Ponadto, osoba dorosła, która udostępnia pojazd nieletniemu lub innej osobie, wiedząc, że nie posiada ona do tego wymaganych uprawnień, popełnia wykroczenie i podlega odpowiedzialności prawnej.
Warto zadbać o właściwe wychowanie naszych pociech, by nie wpadły w konflikt z prawem i nie stały się ofiarami własnych nieodpowiedzialnych decyzji i młodzieńczych wybryków.
mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brawo #2312077 | 88.156.*.* 22 sie 2017 20:58

    Policja

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages