środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Pamięć o naszych bliźnich nie zaniknie [zdjęcia]

2017-09-27 11:50:00 (ost. akt: 2017-09-27 11:53:28)

Autor zdjęcia: Maciej Wagner

24 września przy pomniku w lesie białuckim odbyły się uroczyste obchody związane z upamiętnieniem ofiar – więźniów niemieckiego obozu Soldau w Działdowie, bestialsko pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej.

— Ofiary tych zbrodni, ze względu na sytuację wojenną, nie miały godnego pochówku. My obecnie żyjący mamy święty i patriotyczny obowiązek oddać Im należną cześć i chwałę — powiedział wójt Gminy Iłowo-Osada Sebastian Cichocki.

Przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców pod pomnik, przy którym wartę honorową pełnili harcerze – uczniowie ZS nr 2 w Narzymiu, poprowadziła orkiestra dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie pod batutą Leszka Kwaśniewskiego. Liczne delegacje składając w tym symbolicznym miejscu wieńce oddały hołd niewinnie pomordowanym, wskazując jednocześnie młodemu pokoleniu właściwy kierunek budowania świadomości historycznej. Wieńce i wiązanki złożyli, m.in.: wójt Sebastian Cichocki z sekretarzem i skarbnikiem gminy, Teresa Świątkowska przewodnicząca Rady Gminy Iłowo-Osada wraz z radnymi, starosta działdowski Marian Janicki z przewodniczącą Rady Powiatu Działdowskiego Magdaleną Anczykowską i wicestarostą Marianem Brandtem oraz radnymi powiatowymi, radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Teresa Nowakowska, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Mławskiego Henrykiem Antczakiem, Pełnomocnik Marszałka ds. Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Andrzej Pęziński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki wraz z leśniczym z Białut Mirosławem Szakalewiczem, komendant powiatowy Policji Witold Barcikowski i dyrektor Aresztu Śledczego w Działdowie Marek Bartnicki, przedstawiciele zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Iłowie-Osadzie, sołtysi i rady sołeckie, delegacje z ZS nr 1 w Iłowie-Osadzie, ZS nr 2 w Narzymiu, SP w Białutach, przedstawiciele gminy Płośnica, gminy Rybno, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Iłowo-Osada i gmin sąsiadujących.

Nigdy nie zapomnimy
Przemówienia okolicznościowe wygłosili: wójt Sebastian Cichocki, pełnomocnik marszałka ds. Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Andrzej Pęziński, radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Teresa Nowakowska, przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego Magdalena Anczykowska, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki i prezes Zarządu Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” Zenon Gajewski. Następnie odbył się Apel poległych, akademia okolicznościowa o charakterze patriotycznym w wykonaniu uczniów ZS nr 1 w Iłowie-Osadzie pod opieką Sylwestra Pawłowskiego, Jakuba Skały i Ligii Tonderskiej. Mszę polową celebrował ks. proboszcz Grzegorz Malinowski w asyście ks. proboszcza Jana Pezary, ks. Łukasza Figurskiego, ks. Mateusza Jesienia, oraz ks. Mariana Barzowskiego.
— Widząc zaangażowanie w organizację uroczystości bardzo wielu osób, harcerzy, uczniów i nauczycieli, samorządowców, kapłanów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i wielu innych, wierzę, że pamięć o naszych bliźnich nie zaniknie — mówił wójt.

Pomnik został odnowiony
Warto podkreślić, że tegoroczne uroczystości odbyły się przy zmodernizowanym pomniku, ponieważ w tym roku, dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów został wykonany bardzo duży zakres robót — relacjonuje Lidia Nyga-Skwara, sekretarz Gminy, kierownik Referatu Inwestycji, Rozwoju i Promocji. - Prace obejmowały, m.in.: demontaż starych okładzin pionowych i poziomych, oczyszczenie powierzchni pomnika oraz wywóz materiałów rozbiórkowych, wykonanie i montaż nowych okładzin pionowych i poziomych pomnika z płyty granitowej, oczyszczenie i pomalowanie obelisku oraz wykonanie i montaż tablicy memoratywnej, naprawę, oczyszczenie, pomalowanie i montaż stalowych zniczy,
demontaż starych masztów flagowych i montaż dwóch nowych masztów flagowych, utwardzenie dojścia do pomnika i terenu wokół niego kostką betonową, odnowienie istniejącego ogrodzenia betonowego tj. oczyszczenie i uzupełnienie ubytków elementów betonowych oraz oczyszczenie i pomalowanie elementów stalowych, uporządkowanie terenu w obrębie robót.
Wykonawcą robót wyłonionym w wyniku przetargu był Zakład Betoniarski Zgliczyńscy z Działdowa. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł 80500 zł.
— Przedsięwzięcie to jest efektem współdziałania Gminy Iłowo-Osada z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel kwotę 30969 zł oraz bardzo dobrej współpracy z wieloma samorządami: Powiatem Działdowskim, Powiatem Mławskim, Miastem Mława, Gminą Płośnica, Gminą Działdowo, Gminą Rybno, z których każdy przeznaczył ze swojego budżetu po 5000 zł na współfinansowanie ww. przedsięwzięcia — dodaje sekretarz Lidia Nyga-Skwara. — Wkład własny Gminy Iłowo-Osada w realizację tego zadania wyniósł ponad 19500 zł.

Dziękuję za zaangażowanie
— Bardzo dziękuję samorządowcom za wsparcie i bardzo dobrą współpracę przy realizacji tego zadania — powiedział wójt Sebastian Cichocki. — Dziękuję również wykonawcy przedsięwzięcia za efektywną i terminową jego realizację, pracownikom Urzędu Gminy w Iłowie-Osadzie za sprawne przygotowanie procesu inwestycyjnego i koordynację zadania, a także uczniom i opiekunom z ZS nr 1 w Iłowie-Osadzie za akademię okolicznościową oraz pracownikom i orkiestrze dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Iłowie- Osadzie za uświetnienie dzisiejszej uroczystości. Dziękuję wszystkim przybyłym na uroczystość, szczególnie sołtysom i Radom Sołeckim, pocztom sztandarowym, delegacjom, samorządowcom, księżom, harcerzom, uczniom, nauczycielom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Iłowo-Osada i pobliskich gmin.

Las białucki - miejsce hitlerowskich zbrodni
W tym lesie hitlerowcy w latach 1940-1944 dokonali masowych egzekucji ludności cywilnej więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego z Działdowa i okolic. Brutalną śmierć poniosło ok. 12 000 osób. Wśród nich 58 księży z Diecezji Płockiej i ok. 1500 osób narodowości żydowskiej. W roku 1944 w ramach "Akcji 1005" hitlerowcy zaczęli zacierać ślady zbrodni, opróżniano mogiły, palono zwłoki a na całym obszarze kaźni posadzono las.

oprac. mcz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages