Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Wesoła zabawa na góralską nutę [zdjęcia]

2017-11-12 09:53:24 (ost. akt: 2017-11-12 09:58:17)

Autor zdjęcia: archiwum ŚDS Iłowo

W sali GOKiS odbyło się III integracyjne spotkanie uczestników środowiskowych domów samopomocy. Jak rok temu gospodarzem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie–Osadzie.

— Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „wesele góralskie”. Bogate stroje gospodarzy i przybyłych gości, skoczna muzyka, tańce i przyśpiewki ludowe oraz dekoracyjny wystrój sali przeniosły nas w góry — mówi kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie–Osadzie Lucyna Mątowska.

Na spotkaniu obecnych było ponad 130 osób, w tym blisko 100 osób niepełnosprawnych, które na co dzień uczestniczą w zajęciach wspierająco – aktywizujących w siedmiu środowiskowych domach samopomocy tj.: Działdowo, Toruń, Blizno, Nidzica, Mława, Chełmno, Iłowo-Osada. Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie Lucyna Mątowską przywitała przybyłych gości i po uroczystym otwarciu imprezy przez dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej ks. Daniela Adamowicza – wręczyła symboliczne upominki osobom, które zawsze wykazują wielką życzliwość i otwartość na działania realizowane przez ŚDS w Iłowie–Osadzie. W gronie wyróżnionych znaleźli się: starosta działdowski – Marian Janicki, wójt Gminy Iłowo-Osada – Sebastian Cichocki, dyrektor GOKiS w Iłowie–Osadzie – Piotr Olszewski, kierownik GOPS w Iłowie–Osadzie – Piotr Wilgowicz oraz proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie- Osadzie – ks. kanonik Jan Pezara.

Gospodarze spotkania tj. pracownicy i uczestnicy ŚDS Iłowo-Osada chcąc stworząc atmosferę radości i zabawy przygotowali liczne atrakcje nawiązujące do weselnych zwyczajów: powitanie gości chlebem i solą, wprowadzenie pary młodej przez szpaler drużby, pierwszy taniec czy niezwykle barwne, ludowe stroje — opowiada pani Lucyna.
— Następnie podopieczni Domu wraz z terapeutami wykonali popisowy taniec do muzyki ludowej „Zasiali górale”, który został nagrodzony wielkimi oklaskami. Na weselu nie mogło również zabraknąć tortu weselnego, który również został wykonany w pracowni kulinarnej ŚDS. Głównym punktem programu, na który wszyscy czekali była jednak wspólna zabawa taneczna, która niewątpliwie łączy ludzi i daje poczucie, że wszyscy są jedną rodziną. Po trzygodzinnej skocznej zabawie, spotkanie zakończył wspólny ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

Spotkanie przede wszystkim służyło integracji osób niepełnosprawnych z pobliskich placówek. Tego typu inicjatywy pozwalają na bardziej świadome podejście do problemu nietolerancji i dyskryminacji oraz promują równość szans w życiu społecznym — podsumowuje Lucyna Mątowska. — Pragnę wyrazić wielką wdzięczność Michałowi Lipińskiemu i członkom Zespołu Imperial za profesjonalną i niesłychanie radosną oprawę muzyczną imprezy. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Qwert #2375317 | 94.254.*.* 16 lis 2017 06:08

  A wody w miejscowościach od kilku tygodni jak nie było tak nie ma, a gazeta nic nie pisze

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo #2373546 | 31.0.*.* 13 lis 2017 17:48

  Zespół imperial:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages