Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Spotkanie z kulturą i tradycją myśliwską w Iłowie

2019-01-19 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-19 11:56:03)
- Dla nas wabiarzy, największą pasją jest poznawanie mowy zwierząt i możliwość prowadzenia z nimi dialogu – mówi Tomasz Gurzyński.

- Dla nas wabiarzy, największą pasją jest poznawanie mowy zwierząt i możliwość prowadzenia z nimi dialogu – mówi Tomasz Gurzyński.

W środę 16 stycznia w Technikum Leśnym w Iłowie – Osadzie gościł Tomasz Gurzyński - Mistrz Polski w Wabieniu Jeleni. Po raz pierwszy młodzi leśnicy zetknęli się ze sztuką wabienia jeleni podczas Hubertusa 2018 w ZSZ w Iłowie – Osadzie.

Tajniki odgłosów jeleni zaprezentował Klub Wabiarzy Jeleni z Goraja, członkiem którego jest zaproszony gość.
Jego pasja, powiązana z myślistwem, polega na naśladowaniu głosu byka, czyli samca jelenia w czasie okresu godowego.  Z dumą wspomina chwile, kiedy w jesienne poranki i wieczory wyrusza w knieje aby „walczyć na głosy” z królem Kniei.
- Wabienie związane jest z polowaniami, bo chodzi o to, by za pomocą rogu, muszli, bądź innego przedmiotu przywołać byka w określone miejsce. Ale dla nas wabiarzy, największą pasją jest poznawanie mowy zwierząt i możliwość prowadzenia z nimi dialogu – mówi Tomasz Gurzyński.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o zwierzętach i myślistwie, gdzie podczas polowań wykorzystywane jest naśladownictwo odgłosów byka i łani.

- Dzięki uprzejmości i dobrej współpracy z Tomaszem Gurzyńskim, w Iłowie powstanie Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni, do którego należeć będą chętni uczniowie Technikum Leśnego. Pod okiem Mistrza zostały już podjęte pierwsze próby naśladownictwa. Czerpaliśmy wiele wskazówek o wabieniu od naszego Przyjaciela – Myśliwego. O jeleniach i ich odgłosach wie wszystko! – dodał Kacper Rosłon, uczeń klasy III Technikum Leśnego. Z mojej strony dołożę wszelkich starań, aby moi przyszli podopieczni dołączyli do Braci Łowieckiej i opanowali sztukę wabienia jeleni na jak najwyższym poziomie – podsumował Mistrz.


(IP, ZSZ Iłowo)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages