Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Chcemy, by dzieci zakochiwały się w przyrodzie

2019-10-23 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-21 21:42:36)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

18 października w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie- Osadzie zorganizowany został Hubertus 2019 – święto myśliwych i leśników. Uroczystość prowadzili uczniowie: Paulina Nałęcz i Dominik Orłowski.

Hubertus rozpoczęto ważnym wydarzeniem - pożegnano stary sztandar, który służył szkole nieprzerwanie od roku 2002, został on przeniesiony do Izby Pamięci.

— Nadanie szkole nowego sztandaru to wielki zaszczyt, ale też ogromne zobowiązanie. Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko nadanie szkole nowego sztandaru, ale to też dzień wspomnienia o św. Hubercie. To już czwarta edycja tego święta w naszej szkole. Jak mówimy o Hubertusie, to mówimy o edukacji, o przyrodzie, a dla nas to bardzo ważne, żeby nasze dzieciaki zakochiwały się w przyrodzie — mówił dyrektor Jacek Markiewicz.

Poświęcenia nowego sztandaru szkoły dokonał biskup toruński Wiesław Śmigiel.

— Dzisiejsze wydarzenie, to bardzo ważny punkt w historii i z dumą będziecie do niego powracać. Pozwólcie, że nawiąże do dwóch rzeczy. Po pierwsze, wspaniały sztandar, na którym widnieje ksiądz Bolesław Domański, proboszcz, patron tej szkoły, który rozumiał, że człowiek musi być silny duchem, musi kultywować tradycje, musi być przywiązany do wartości, ale jednocześnie musi być dobrze wyedukowany, potrzebuje wiedzy. Po drugie Hubertus. Przypomina nam, że ta szkoła nie tylko wychowuje, ale uczy tego co ważne. Szacunku dla świata, przyrody, uczenia — mówił biskup Wiesław Śmigiel.

Wzniosłym momentom towarzyszyła gra Szkolnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich.

Ciekawym punktem wydarzenia był pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni, którą przedstawili - Polski Laureat Mistrzostw Europy w wabieniu jeleni Tomasz Gurzyński wraz córką Julią i z przedstawicielami Szkolnego Klubu Wabiarzy Jeleni.

Po części oficjalnej zaproszono gości do zwiedzenia sali gimnastycznej, która tego dnia miała „charakter i klimat Hubertowski”. Zainteresowani mogli zaspokoić swoją ciekawość i wdrożyć się w tajniki sztuki myśliwskiej. Na sali widoczne były ekspozycje trofeów myśliwskich przygotowane przez Koła Łowieckie Nemrod, Łabędź, Paszkot oraz uczniów Technikum Leśnego w Iłowie- Osadzie.

Dobrą zabawę zagwarantowały gry, strzelnica oraz pokazy najnowszego sprzętu jakim dysponuje Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie- Osadzie m.in. Drony DJI Spark, Drukarka 3D, Switche, Rutery, tablety oraz sprzęt mechaniczny.

Współorganizatorami święta myśliwych i leśników byli: Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie- Osadzie ksiądz kanonik Jan Pezara, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Dariusz Szczawiński.

W wydarzeniu brali udział: ksiądz kanonik proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie- Osadzie - Jan Pazera, Przewodniczący Komisji Etyki i Kultury Łowieckiej w Ciechanowie, a zarazem prezes koła łowieckiego „Łabędź” proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Czernikowie - dr Piotr Siołkowski, wicestarosta działdowski - Marian Brandt, wójt gminy Iłowo- Osada - Sebastian Cichocki, wiceprzewodniczący rady powiatu działdowskiego - Piotr Olszewski , wiceprzewodniczący rady gminy Iłowo-Osada - Dorota Kacperowska i Jarosław Chybiński, członkowie rady gminy Iłowo- Osada - Lidia Kuchcińska, Włodzimierz Brzeziński i Maciej Grabiński, zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie dr inż. - Piotr Czyżyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły - Jaromir Skrzypecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark - Dariusz Szczawiński, inżynierowie nadzoru Nadleśnictwa Dwukoły - Zbigniew Lemański i Jacek Folborski, przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie, członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich w Warszawie i jednocześnie Redaktor Naczelny Myśliwca Warmińsko- Mazurskiego - Zbigniew Korejwo, członek Klubu Wabiarzy Jeleni Polskiego Związku Łowieckiego - Tomasz Gurzyński wraz z córkami, zarządy i członkowie Kół Łowieckich: KNIEJA, DZIK, NEMROD, JELEŃ, ŁOŚ, ŁABĘDŹ, SZARAK, ŚWIT, PASZKOT, HUTA, uczniowie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz uczniowie szkoły w Iłowie-Osadzie.


Katarzyna Wiśniewska
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages