Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Z małej szkoły w wielki świat

2019-11-26 08:15:00 (ost. akt: 2019-11-26 08:12:53)

Szkoła pełni w życiu człowieka bardzo istotną rolę. Pytanie brzmi, czy mała placówka jest w stanie wystarczająco zadbać o potrzeby swoich uczniów i sprostać stawianym przed nią wymaganiom. O tym rozmawialiśmy z Anną Sobiecką - dyrektor Szkoły Podstawowej w Białutach.

Szkoła Podstawowa w Białutach jest placówką, która składa się z 5 izb lekcyjnych, pracowni komputerowej z dostępem do Internetu szerokopasmowego, sali gimnastycznej oraz biblioteki. Jej misję w pełni odzwierciedlają słowa: „Szkoła winna być instytucją, w której zawsze jest miejsce dla tolerancji, kultury, nauki,wzajemnego szacunku i sukcesu”. O szansach i trudnościach edukacji w małej szkole rozmawiałam z dyrektor Anną Sobiecką:

- Pani dyrektor, na początku chciałabym zapytać ilu uczniów uczy się w Pani szkole?
Nasza placówka jest pełną szkołą 8 – klasową. W szkole uczy się 58 uczniów w 7 oddziałach. Najbardziej liczną klasą jest klasa siódma, w której znajduje się 11 osób, natomiast najmniej liczną klasa druga, składająca się z zaledwie 6 uczniów.

- Jak ocenia Pani pracę w tak małej szkole?

Praca w takiej szkole ma wiele zalet, ale też wady. Zaletą jest z pewnością to, że żaden uczeń w szkole nie jest anonimowy. Dzięki temu łatwiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, wspierać ich, dostrzec i rozwiązywać konflikty oraz poznać środowisko rodzinne każdego ucznia. Podczas zajęć istnieje możliwość indywidualnego podejścia do ucznia, rozwijania jego zdolności i zainteresowań, a w przypadku dzieci, które mają trudności w nauce – wspierać i wyrównywać szanse edukacyjne. Ponadto mała szkoła przyczynia się do tego, że dzieci częściej angażowane są w działalność na rzecz klasy, szkoły i środowiska lokalnego, czego przykładem są organizowane każdego roku obchody m.in. Dnia Papieskiego, Narodowego Święta Niepodległości, czy też Jasełka. Wadą przy mało licznych klasach jest często brak zdrowej rywalizacji wśród uczniów, która będzie wpływała na lepsze wyniki nauczania.

- Czy szkoła pozyskuje środki z funduszy europejskich na realizację dodatkowych zajęć?
W lutym 2019 r. zakończyliśmy projekt pn. „Mega szkoła w Białutach”, który był realizowany wspólnie z Federacją Organizacji Socjalnych województwa warmińsko – mazurskiego. Jego realizacja trwała 2 lata. W ramach współpracy organizowaliśmy dla uczniów zajęcia pozalekcyjne z podziałem na grupy wiekowe, uwzględniając ich zdolności, predyspozycje oraz zainteresowania.

- Mogłaby Pani przytoczyć konkretne przykłady takich zajęć?
Były to m.in. Klub Małego Społecznika, Klub Małego Inżyniera, zajęcia rozwijające zdolności językowe prowadzone przez native speaker'ów oraz zajęcia wyrównawcze z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Obecnie szkoła zaproponowała uczniom zajęcia pozalekcyjne m.in. Koło Taneczne, Koło Muzyczne, Koło Informatyczne, Koło Plastyczne oraz zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze dla wszystkich grup wiekowych.

- Czy wielkość szkoły wpływa na możliwość realizacji wycieczek kulturalnych?
Barierą do organizowania wycieczek szkolnych nie jest wielkość szkoły, lecz brak środków finansowych w wielu rodzinach. Niemniej jednak każdego roku staramy się zorganizować co najmniej jedną wycieczkę dla wszystkich uczniów szkoły. W poprzednich latach pozyskiwaliśmy sponsorów, którzy w całości pokrywali koszty wyjazdu.

- Mogłaby Pani podać przykłady takich wyjazdów?
W 2019 r. zorganizowaliśmy wycieczkę do Torunia. Wiosną 2018 r. uczniowie wzięli udział w 2 – dniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Wcześniej zwiedzali Trójmiasto i Warszawę. Ponadto prawie każdego roku organizujemy wyjazd do kina lub teatru.

- Jak wiadomo w dzisiejszych czasach istotną rolę na rynku pracy odgrywa znajomość języków obcych. Jakich języków uczą się uczniowie w Pani szkole?
Uczniowie mojej szkoły od pierwszej do ósmej klasy uczą się obowiązkowego języka angielskiego na poziomie podstawowym. Gwarantuje im to rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Ponadto uczniowie z klasy siódmej oraz ósmej uczą się języka niemieckiego. Są to dwa języki, które w dzisiejszych czasach odgrywają główną rolę na rynku pracy.

- Czy istnieje możliwość rozwijania zdolności językowych poza podstawą programową?
Zorganizowanie dodatkowych zajęć rozwijających zdolności językowe wiąże się z ponoszeniem większych kosztów, na które szkoła nie może sobie pozwolić. Na wniosek rodziców moglibyśmy zorganizować takie zajęcia, ale musieliby oni pokryć ich koszt. Na chwilę obecną odbywają się lekcje dodatkowe z języka angielskiego dla wybranej grupy uczniów. Zajęcia organizowane są w ramach kół zainteresowań.

- Na koniec chciałabym zapytać o przyszłość absolwentów szkoły. Ma Pani wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel. Czy sądzi Pani, że dzieci mają w przyszłości równe szanse edukacyjne w porównaniu do ich rówieśników, którzy uczą się w większych placówkach?
Doświadczenia poprzednich lat pokazują, że absolwenci naszej szkoły dobrze radzą sobie na wyższych szczeblach edukacyjnych. Są postrzegani jako młodzież, z którą nie ma problemów wychowawczych. Wielu z naszych absolwentów kończy studia.

Każdy rodzic posyłający dziecko do szkoły pragnie, aby nie było traktowane jako jedno z wielu. Ważny jest indywidualny rozwój oraz rozpoznanie predyspozycji dziecka. Okazuje się, że mała szkoła jest w stanie sprostać potrzebom dzieci oraz zasiać w nich chęć zdobywania wiedzy.
Niewielka placówka może posiadać dobrą bazę dydaktyczną, ułatwiając uczniom dostęp do kultury oraz sama stając się ośrodkiem kultury dla całej miejscowości. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby mała szkoła była miejscem kształtującym pozytywne cechy charakteru dzieci i młodzieży, które zaowocują w przyszłości i pomogą im podejmować właściwe decyzje oraz utrzymywać relacje interpersonalne.


Natalia Tomala
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages