Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie

2017-05-13 16:00:00 (ost. akt: 2017-05-12 15:06:59)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców otwiera w roku szkolnym 2017/2018 nowy kierunek kształcenia, jedyny w powiecie- Technik mechanik na podbudowie kwalifikacji dla zawodu: operator obrabiarek skrawających.

Zobacz także: Pożegnanie maturzystów w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie [zdjęcia] Pożegnanie maturzystów w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie [zdjęcia] W piątek 28 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie pożegnano tegorocznych abiturientów. Na uroczystość przybyli...


Poszerzenie naszej oferty kształcenia oparte jest na współpracy z pracodawcami. Podpisaliśmy porozumienia o współpracy z Firmą DEKORGLASS Działdowo, Firmą Budowlaną Rafał Hoffer, ABF Zakładem Obróbki Skrawaniem Andrzej Browarek oraz Przedsiębiorstwem Produkcyjno- Usługowym „TECHMOR” w Działdowie. Nawiązaliśmy również kontakt z przedstawicielami firmy Haas Automation, jednym z największych producentów obrabiarek w spawie organizacji dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie kształcących się w zawodach związanych z obrabiarkami do obróbki skrawaniem szkoleń certyfikujących - informuje dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie-Osadzie pan Jacek Markiewicz.

W ramach projektu pt: Technik mechanik – operator obrabiarek skrawających, Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie otrzymał środki finansowe z Unii Europejskiej w kwocie 432 149,94 zł. na wyposażenie pracowni w sprzęt i urządzenia niezbędne do realizacji podstawy programowej. Powstanie pracownia programowania obrabiarek sterowanych numerycznie oraz pracownia rysunku technicznego – CAD.

Podjęta decyzja o nowym kierunku kształcenia jest spowodowana zachodzącymi zmianami w otoczeniu gospodarczo- społecznym oraz brakiem wykwalifikowanych pracowników na lokalnym jak również krajowym rynku pracy.
Przemysł maszynowy należy do najbardziej rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Dlatego też, mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Objawia się to niedoborem na lokalnym rynku pracy operatorów maszyn sterowanych numerycznie, projektantów i technologów wykorzystujących w swojej pracy komputerowe systemy wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM.

Ze względu na spełniane funkcje produkcyjne i usługowe, absolwenci tego zawodu znajdą zatrudnienie przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłu metalowego, maszynowego, przedsiębiorstwach obsługowo naprawczych, a także w innych działach gospodarki, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń.

Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach stwarzają potrzebę rozwijania kształcenia w zawodzie. Absolwenci w tym zawodzie mogą również podejmować indywidualną działalność gospodarczą w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa.

Zawód ten wychodzi naprzeciw postępowi technicznemu niosącemu szybki rozwój technik komputerowych w zakresie metod projektowania i sposobów obróbki materiałów. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną. Świadczy o tym przeprowadzona analiza lokalnego rynku pracy oraz uzyskane zapotrzebowanie na pracowników posiadających kwalifikacje w zawodzie technik mechanik.

Kształcenie w zawodzie technik mechanik obejmuje umiejętności w zakresie: użytkowania, projektowania, konstruowania, budowy, eksploatacji i naprawy maszyn, urządzeń i mechanizmów. Ostatnie lata dowiodły, że w związku z rozwojem technik komputerowych zmieniła się charakterystyka zawodu technik mechanik. Uległy zmianie metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Obecnie obserwuje się duże zapotrzebowanie na rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym.

- Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy szkołą, a zakładami pracy będzie przynosiła korzyści i obustronną satysfakcję. Pragniemy również do minimum zniwelować rozdźwięk, jaki występuje w relacji edukacja- rynek pracy i uwzględnić opinie pracodawców w planowaniu kształcenia zawodowego. Ponadto od kilku lat szkoła bierze udział w projektach unijnych , między innymi w projekcie pt: „Rozwój zawodowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie” oraz „Leśnik i informatyk szansą na zatrudnienie”. Dzięki , którym nasi uczniowie mogą odbywać bezpłatne staże zagraniczne co pogłębia ich wiedzę i zdobywają dodatkowe doświadczenie zawodowe - dodaje dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie pan Jacek Markiewicz.

Hanna Konicz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages